Akcesoria i dodatki wykonane ze składników naturalnych są niezwykle popularne w ostatnich czasach. Takie ozdoby są przyjazne środowisku i mogą poprawiać stan zdrowia domowników. Mowa tutaj o, m.in. świecach sojowych, które w przeciwieństwie do regularnych świec parafinowych, podczas spalania nie uwalniają szkodliwych substancji chemicznych.
Jak używać świec sojowych?
Świece sojowe stanowią nietuzinkową ozdobę każdego wnętrza. Jak poprawnie palić takie świece, by wydłużyć ich żywotność i nie zepsuć estetycznego wyglądu?
- Paląc świece sojowe, co jest bardzo ważne zwłaszcza przy pierwszym paleniu świecy, należy poczekać aż cała powierzchnia wosku ulegnie rozpuszczeniu. Ten zabieg zapobiega wydrążenia tunelu w świecy. Powstanie tunelu powoduje szybkie gaśnięcie płomienia i szkodzi efektywnemu wykorzystaniu całego wosku.
- Cztery godziny to maksymalny czas palenia świecy. Dłuższy okres palenia sprawia, że wosk ma zbyt wysoką temperaturę, a to z kolei nie pozwala na zachowanie zapachu świecy.
- By płomień był stały, nie migał i by zapobiec kruszeniu się knota, zaleca się skracanie go o około 0,5 cm. Należy robić to każdorazowo przed zapaleniem świecy.
- Świec sojowych nie należy narażać na wysokie temperatury i promieniowanie słoneczne. Wówczas, wosk będzie się odkształcać i odbarwiać.
Jak świece sojowe są robione?
Wykonanie świec sojowych nie jest trudne. Wszystko, co jest potrzebne do samodzielnej pracy to:
- wosk sojowy
- olejek eteryczny
- knot (drewniany lub bawełniany)
- naczynie do stopienia wosku
- słoiczek do nalania wosku
- drewniany patyczek
- Dobrą praktyką jest przygotowanie odpowiedniej ilości wosku. By to zrobić, należy pomnożyć objętość słoiczka, do którego będzie nalewany wosku (ml) przez 0,77. Przykładowo, mając do dyspozycji 100 ml słoiczek, będzie potrzebne dokładnie 77 g wosku.
- Kolejnym krokiem jest rozpuszczenie wosku. Wygodnym sposobem jest kąpiel wodna. W tym celu, naczynie z woskiem należy umieścić na garnku z lekko gotującą się wodą. Na rynku dostępne są również specjalne garnki przeznaczone do kąpieli wodnej. Dzięki wykorzystaniu kąpieli wodnej, możliwe jest równomierne rozpuszczanie się wosku.
Drugim sposobem na rozpuszczenie wosku jest podgrzanie w mikrofalówce. Jest to znacznie łatwiejszy i szybszy sposób. - Po rozpuszczeniu wosku i odczekaniu aż wosk trochę zmętnieje (około 10 min) można dodać do świecy odrobinę olejku eterycznego. Zaleca się, by całość olejków stanowiła nie więcej niż 8% składu świecy. Po dodaniu olejku należy mieszać wosk drewnianym patyczkiem, aż wszystko dokładnie się połączy.
- Pora na umieszczenie knota w słoiczku. By dokładnie umieścić knot na środku pojemniczka, można wcześniej zanurzyć go w wosku i następnie przyczepić do dna.
- Ostatnim krokiem jest wlanie wosku od wybranego przez nas słoiczka. Wlewany wosk nie powinien mieć za wysokiej temperatury. Odpowiednia temperatura to 55°C. Wówczas wosk jest mętny i zaczyna się lekko ścinać. W tym momencie ważne jest również przytrzymanie knota. Można to zrobić przy pomocy drewnianych patyczków lub klamerek, które go ustabilizują. Po około 24 godzinach świeca jest już gotowa do użycia.
Jakie zapachy świec sojowych można zrobić?
Przy wyborze olejku eterycznego, najpierw warto zastanowić się czy jest to naturalny czy syntetyczny olejek. Wiadomo, że składnik naturalny będzie dla nas zdrowszy. Rodzaj zapachu często zależny jest od pory roku. Zimą chętniej będą wybierane świece o zapachu korzennym, pomarańczowym. Latem, natomiast, będą królować cytrusy, orzeźwiające kwiaty.
Wybór zapachu świec sojowych jest praktycznie nieskończony. Możliwe jest dodanie jednego zapachu olejku, dwóch, trzech, lub więcej. Dostępne są również miksy zapachów, skomponowane z wielu olejków. Do wyboru, do koloru!